Wilcze tropy. Zeszyt 3. „Młot" – Władysław Łukasiuk - Publikacje OBBH IPN w Warszawie - Żołnierze Wyklęci - Wilcze Tropy

Mazowsze i Podlasie w ogniu 1944-1956

Publikacje OBBH IPN w Warszawie

Wilcze tropy. Zeszyt 3. „Młot" – Władysław Łukasiuk

Sławomir Zajączkowski, Krzysztof Wyrzykowski

Wilcze tropy. Zeszyt 3. „Młot" – Władysław Łukasiuk, scenariusz Sławomir Zajączkowski, rysunki Krzysztof Wyrzykowski, wkładka historyczna i konsultacja historyczna dr Kazimierz Krajewski, dr Tomasz Łabuszewski, Warszawa 2013, 40 s.

Wiosna 1944 r. Nad Bugiem, niedaleko wsi Mężenin, miejscowy dowódca Armii Krajowej Władysław Łukasiuk „Młot" oraz jego żołnierze wyławiają z rzeki prototyp rakiety V-2 – nowej broni mającej odwrócić losy przegranej przez Niemców wojny. Zdemontowane elementy tej broni wywiad AK przekaże aliantom. Wkrótce Niemcy zostają wyparci z Polski przez Armię Czerwoną. Dla tak zasłużonych dowódców jak „Młot" nie oznacza to jednak spokoju. Ścigany przez NKWD Łukasiuk podejmuje walkę w obronie swoich bliskich i podkomendnych. Przyrzeka walczyć, dopóki „choć jedna sowiecka noga deptać będzie polską ziemię".

Czy „Młotowi" uda się uratować podkomendnych schwytanych przez Sowietów? Jak się strzela z PIATA? Co „Młot" opowiedział „Łupaszce" o Wandzie Wasilewskiej? Jak wyglądał atak żołnierzy „Młota" na KBW w Siemiatyczach i na most na Bugu we Fronołowie?

Zapraszamy do lektury trzeciego zeszytu z komiksowego cyklu „Wilcze tropy", przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej i poświęconego Żołnierzom Wyklętym.